Laboratorium

LABORATORIUM BADAWCZE KABELKOM posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (Akredytacja nr AB 1149). Jesteśmy jedynym w Polsce (prawdopodobnie również w Europie) akredytowanym laboratorium w zakresie pomiarów propagacyjnych nadajników radiokomunikacyjnych oraz pomiaru wycieków z sieci TV kablowej.

Podstawowy zakres akredytacji obejmuje:

  • stacjonarne i mobilne – w tym piesze – pomiary wycieków z sieci TV kablowych wymagane przez Ustawę o Kompatybilności Elektromagnetycznej (wprowadzającej do polskiego systemu prawnego Dyrektywę EMC 2004/108/WE) zgodnie z normą PN-EN 50083-8
  • stacjonarne i mobilne – w tym piesze – pomiary propagacyjne (natężenie pola elektrycznego, MER, BER, inne) nadajników radiokomunikacyjnych wg zaleceń ITU-R P.378, ITU-R SM.1708, CEPT/ERC/REC (00)08 (pomiary m. in. UKF-FM, DAB, DAB+, TV analogowej, DVB-T/T2, DVB-H, GSM, 3G, LTE, 5G, systemów trankingowych TETRA, P.25, inne).

Oferowane przez nas pomiary umożliwiają określenie rzeczywistych zasięgów nadajników w celu porównania z zasięgami symulowanymi, kontroli działania i optymalizacji sieci. Możliwe jest również zebranie danych i ich przetworzenie (metoda Lee) w celu dostrojenia modeli propagacyjnych wykorzystywanych w programach do symulacji zasięgów. Wykonujemy pomiary piesze zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, co jest niezwykle przydatne w celu określenia zasięgów szczególne systemów trankingowych czy telewizji mobilnej DVB-H. Możemy określić źródła wycieków z sieci TV kablowej i źródła zakłócające pracę innych systemów radiokomunikacyjnych.
LABORATORIUM jest w stanie przygotować i przeprowadzić dowolne, eksperymentalne pomiary lub testy nowego systemu radiokomunikacyjnego. Oferujemy także interpretację wyników pomiarów, mogącą prowadzić do powiększenia zasięgu lub poprawy jakości świadczonych w sieci usług. Wyniki pomiarów są przedstawiane na mapach (Google Earth, papierowych, w systemach GIS w zależności od wymagań klienta).

LABORATORIUM współpracuje z uczelniami technicznymi i instytutami badawczymi zajmującymi się radiokomunikacją. Nasi pracownicy są dobrze wykwalifikowani i posiadają duże doświadczenie w zakresie pomiarów, projektowania i uruchamiania systemów radiokomunikacyjnych i sieci TV kablowej. Posiadamy nowoczesny sprzęt pomiarowy i dwa specjalizowane pojazdy do pomiarów propagacyjnych z masztami 10 m i automatycznym systemem do mobilnych pomiarów wycieków i propagacyjnych.

LABORATORIUM wykonało do tej pory wiele pomiarów dla różnych firm (m. in. MOTOROLA, UPC, TP EmiTel, Polski Operator Telewizyjny, Instytut Łączności o. Wrocław) w następujących krajach: Polsce, Austrii, Francji, Szwajcarii, Portugalii, Irlandii, Holandii, Norwegii, Niemczech, Czechach, Słowenii, Słowacji, na Węgrzech, Litwie i Łotwie.