Sweep, DOCSIS3.1 jak wygląda to w praktyce

Upgrade sieci do wymagań DOCSIS3.1 to wyzwanie dla jednych, dla innych to szybka i efektywna metoda zwiększenia przepływności do np. 2.5 Gbit/s.

Symetrycznego 2.5 Gbit/s, aby to osiągnąć potrzebujemy kanału zwrotnego o doskonałych parametrach. Jak to zmierzyć, sprawdzić? Z pomocą przychodzi ONX-630 z opcjami sweep oraz mierniki stacyjne SCU lub starsze SDA5000/SDA5500/SDA5510.

Musimy ustawić poprawnie częstotliwości telemetrii, poziomy transmitowanego sygnału oraz wybrać właściwy miernik.

Przy współpracy z SDA5510 musi być zaznaczona opcja ‘Multi User’, w przypadku SDA5500 wybrany tryb ‘Single user’. Jeśli wybierzemy błędnie typ miernika, pojawi się komunikat ‘Wrong telemetry’.

Dodatkowe możliwości to sweep jedno i dwuportowy. Dwuportowy to lepsza dynamika pomiaru.

Po konfiguracji pojawi się wobulacja, jednak bez poprawnej referencji będzie to tylko informacja o tym co odbiera miernik zamontowany w stacji, HUB-ie…

Na ekranie możemy odczytać z jakim poziomem nadajemy – ONX, odbieramy np. SDA, nadajemy sygnał wobulujący w paśmie od 5 MHz do 200 MHz.

Zapisanie referencji i nowe możliwości.

Pomiar uwzględniający referencję:

Widać efekt wykonanych czynności, delta sygnału 0.1 dB. O czym to świadczy? Dokładność metody jest bardzo wysoka, nie mamy uszkodzonych kabli, złączy, wycieków sygnału w pasie upstream DOCSIS3.1, aż do 200 MHz.